Розвиток дрібної моторики рук у сучасних дошкільників

Розвиток дрібної моторики рук у сучасних дошкільників

Древні китайці стверджували, що активні вправи для рук та пальців благотворно впливають на діяльність та розвиток головного мозку будь-якої людини. Дрібна моторика — це здатність керувати дрібними рухами м'язів рук, пальців та зап'ястя. У дитячому віці розвиток дрібної моторики рук набуває ще більш актуального значення для малюка бо має величезний потенціал для формування майбутньої особистості. Моторика сприяє розвитку когнітивних навичок у дитини, самостійності та впевненості в собі, концентрації уваги, що допомагає краще засвоювати інформацію. Навички дрібної моторики починають формуватися з перших місяців життя, з моменту народження дитини. Спочатку немовля розглядає свої руки, намагається доторкнутися до предметів, далі набуває навичок правильного тримання іграшки, ложки, олівця. Дуже важливе значення відіграє дрібна моторика рук і у розвитку мовлення дитини, а також її мозку. Практика показує, що дошкільники, які активно займаються малюванням, вирізанням, іграми з конструктором, дрібними пазлами, шнурівками, намистинами мають більш розвинену здатність до аналізу та синтезу звуків і слів, що сприяє розвитку їх мовних навичок.

Види діяльності, які допомагають розвивати дрібну моторику рук.

Насправді існує багато способів, що допомагають розвивати дрібну моторику дитини. Звичайно, відштовхуватись потрібно від віку маляти, його індивідуальних особливостей розвитку, а також матеріально-технічних можливостей батьків чи педагогів.

Іграшки та вправи, що розвивають дитячу моторику.

Конструктори та пазли. Набір кольорових деталей, котрі потрібно зібрати в одне ціле, щоб створити якусь фігуру, зображення чи об'єкт. Ця захоплива гра підходить для різних вікових категорій. Можна знайти цікаві конструктори навіть для малят від 6 місяців. Вони розвивають не тільки моторику, але й логічне та креативне мислення дитини.

Розвиваючі кубики. Розміщення кольорових кубиків з буквами та цифрами покращують координацію очей, розвивають дрібну моторику рук, творчі здібності.

Рахункові палички. Ігри, пов'язані з кольоровими паличками, допомагають розвивати моторику пальців, просторове мислення та покращувати координацію очей і рук. З них можна будувати будиночки, складати різноманітні фігури, силуети ну і звичайно, рахувати.

Фарби та олівці. Малювання - це корисний спосіб, що розвиває дрібну моторику, тому що дитині потрібно тримати пензлик (чи олівець) пальцями, контролювати його натиск. Це також стимулює дитину рухати кистю, зап’ястям і рукою, щоб створити зображення на папері. Такі заняття не тільки розвивають дрібну моторику, творчі навички, фантазію, але й приносять задоволення малюку.

Пластилін та кінетичний пісок. Ці засоби для творчості дають можливість дітям відпочити, розважитися та експериментувати. Матеріали легкі у формуванні, тому миттєво реагують на рухи дитини, дозволяючи створювати різноманітні форми.

Аплікації. Вирізаючи яскраві картинки, приклеюючи їх, дитина не тільки тренує моторику, а й вчиться узгоджувати рухи рук із зором, розвиває фантазію, творчі здібності та просторове мислення.

Іграшки-шнурівки. Існує безліч різноманітних та цікавих ігор-шнурівок: дерев'яні, картонні, м'які, пластикові. Всі вони створені для розвитку дрібної моторики руки, окоміру і посидючості.

Намистини, ґудзики, крупи. Різні підручні засоби можна також використовувати для розвитку дрібної моторики пальців рук. Це може бути відбирання квасолі від гороху, пересипання крупи ложкою, проштовхування кукурудзи в пляшечку з вузьким горлечком, нанизування намистин чи макаронів на шнурок. Перебираючи і захоплюючи пальцями маленькі предмети, дитина вчиться координувати роботу різних систем організму. В такій грі малюк завжди повинен бути під наглядом дорослого, щоб не з'їв або не засунув собі в ніс маленькі предмети.

Обведення та поєднання крапок. Запропонуйте дошкільнику з'єднати крапки або обвести силует, щоб отримати певну картинку чи фігуру. Такі заняття вимагають точності та координації рухів від малюка.

Ігри на липучках дуже яскраві, практичні та цікаві дітям. Вони добре розвивають когнітивну сферу малят, ручний праксис та зокрема кисть самої руки. Ігри можуть бути паперові або виконані на тканині.

Пальчикові вправи. Під час виконання пальчикової гімнастики малюк починає більш чітко говорити, у нього посилюється контроль за рухами. Такі вправи допомагають розвивати мовлення, уяву, пам’ять, впливають на розвиток м’язів пальчиків малюка. Рухи стають сильнішими, рухливими, більш точними.

Кінезіологічні вправи. Це комплекс рухів, які гарно розвивають дрібну моторику, мозок дитини, оптимізують основні психічні процеси. Вправи поступово ускладнюють, прискорюють темп, підключають рухи очей та язика до рухів рук.

Приступаючи до корисних та цікавих занять переконайтеся, що у дитини гарний настрій, запропонуйте поплескати в долоні, потерти та розігріти руки, злегка потерти пальчики.

Рівень розвитку дрібної моторики малюка – один з показників інтелектуальної готовності до навчання у школі, саме тому важливо приділяти належну увагу цим вмінням з раннього віку. Успіх та уміння вашого малюка – в його маленьких долоньках!